Yaşamın devam edebilmesi için olmazsa olmaz maddelerden biri de sudur. Yerküre üzerinde yaşamakta olan en küçük organizmalardan en büyük ekosistemlere kadar her canlının bünyesinde büyük miktarlarda su vardır. Bir insanın yaşamını sağlıklı olarak devam ettirebilmesi için günde en az iki litre su tüketmesi büyük önem taşımaktadır. İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli olan tarım faaliyetlerinin de devam edebilmesi için su şarttır. Hayat için bu kadar önemli olan suyun tamamı direkt olarak kullanıma uygun değildir. Hatta pek çok su kaynağı içinde bulundurduğu hastalık yapıcı organizmaların fazlalığı nedeniyle büyük risk taşıyabilmektedir. İçme suyu olarak kullanılan suların dışında endüstriyel ve tarım amaçlı kullanılan sularında dezenfekte işleminden geçmesi gerekmektedir. Hatta pek çok kişi tarafından ortak olarak kullanılan havuz sularının da temizlenmesi ve zaman zaman arıtılması gerekmektedir.

Kimyasal dozaj pompaları suların dezenfekte edilmesini sağlayan önemli araçlardan bir tanesidir. Firma sağlamış olduğu bu sistemler sayesinde kaliteli bir hizmet vermektedir. Firmanın sunduğu bu pompalar, pek çok amaçla kullanılabilmektedir. Su arıtma başta olmak üzere madencilik, endüstri ve gıda işleme sanayisinde de tercih edilmektedir. Ana çalışma prensibi, kullanım amacı doğrultusunda seçilen belirli kimyasalları genellikle suyla birlikte başka sıvılara da karıştırarak belli dozajda sisteme katmaktır. Gerek mevcut sudaki bakterileri öldürmek gerek pH dengelemesini yapmak gerekse de malzemelere enjekte edilecek katkı maddelerini sisteme hassas oranlarda katmak amacıyla çalıştırılır.

Kullanılmakta olan pek çok dezenfektan amaçlı sistemin zaman zaman kontrollerden geçirilmesi gerekmektedir. Çünkü bu sistemlerin içerisinde de kullandıkça biriken mikroorganizmalar sistemin içerisine geri karışabilir. Bu durumda sular tamamen temizlenmemiştir. Ancak kimyasal dozaj pompaları bu sorunları oluşturmamaktadır. Elektrik yardımıyla çalışan bu sistemler, seramik bilyeli olarak tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde ise bakım gerektiremeden uzun süre kullanılabilmektedir. Ayrıca bu pompaların sağlamış olduğu bir başka özellik ise yıpratıcı özelliği fazla olan ağır kimyasallardan etkilenmeyecek şekilde üretilmesidir. Böylelikle hem kullanım kolaylığı sağlarken hem de oluşacak riskleri en alt düzeye indirmektedir. Günümüzde suların arındırılması amacıyla daha çok tercih edilmektedir. Bu sistemler sayesinde suların kalitesi de arttırılmıştır.

Dozaj Pompası Nedir?

Dozaj pompası farklı kimyasal türlerinin tam otomatik olarak dozlanmasına yarayan bir nevi pompa türüdür. Ayrıca Dozaj Pompları emmeve basma yöntemi ile tam otomatik çalışmaktadır. Emiş yapılacak kısım kimyasal tankına montaj yapılır. Ayrıca basma hattıysa kimyasal dozlanacak hatta montajı yapılır.

Kimyasal Dozaj Pompası Kullanım Alanları

  • Su depolarının dezenfektanında kullanılmaktadır.
  • Yüzme havuzlarının dezenfektanında kullanılmaktadır.
  • Mevcut akışkan kimyasalları dozlama işleminde kullanılmaktadır.
  • Reverse Osmosis Cihazlarda antiskalant dozlama işleminde kullanılmaktadır.
  • Soğutma kulelerinde akışkan kimyasalları dozlamada kullanılmaktadır.
  • Evsel ve endüstriyel ilaç deterjan sanayinde dozlamada kullanılmaktadır.

Dozaj Pompasının Özellikleri

Mesela kimyasal dozaj pompaları yarı otomatik ve tam otomatik olarak çalışırlar yarı otomatik kimyasal dozaj pompası manuel olarak çalışır mevcuttaki komut veren sistemden hat alınarak sistem çalıştığında dozaj pompasıda devreye girer tam otomatik kimyasal dozaj pompası ise sevi sensörlü olarak çalışır istenilen değer girilerek dozaj pompası ayarlanır ve sistem girilen değer kadar dozlama işlemi yapar.

Kimyasal Dozaj Pompaları Kimyasal Dozaj Pompaları       Kimyasal Dozaj Pompaları

 

Kimyasal Dozaj Pompaları Kimyasal Dozaj Pompaları   Kimyasal Dozaj Pompaları

 

Kimyasal Dozaj Pompaları   Kimyasal Dozaj Pompaları Kimyasal Dozaj Pompaları

 

Klor-Dozaj-Pompası-Elektrodu Sevi-Sensörü-Emiş-Valfi Daldırma-Tip-Prob-tutucu

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca Detaylı Bilgi, Satış, Keşif, Teknik Servis ve Fiyat Talepleriniz İçin Bize Ulaşın…
Atlantik Endüstriyel Su Arıtma Sistemleri
Telefon:  +90 212 541 47 40
Mail: info@atlantiksuaritma.com
Adres: Kamiloba Mah. D-100 Karayolu Cad. No:585 A/1 Büyükçekmece – İstanbul