HAVUZ KİMYASALLARI

DİĞER HİZMETLERİMİZ

Bizimle İletişime Geçin..

Birçok insan spor, eğlence, tatil veya sağlık için yüzmeyi tercih eder. Deniz suyu sıcaklığının değişkenliği havuzlara olan talebi özellikle de kış aylarında oldukça arttırmaktadır. Bu artışla birlikte alınması gereken tedbirler daha önemli olmaktadır. Çünkü birçok insanın sağlığını etkileyen toplu alanlarda alınması gereken tedbirler yönetmeliklerle birlikte de belirlenir ve işletmelerin bunlara uyması zorunludur. İşte havuz kimyasalları da bunlardan biridir. İşletme sahipleri havuzların temizliği, hijyeni ve kullanıcıların sağlığı için bazı kimyasalları kullanmak zorundadır. Fakat bu kimyasalların da kullanım dozu ve kalitesi çok önemlidir. Güvenilir firmaların tercih edilmesi sayesinde olası tehlikelerin önüne geçilebilir.

Havuz Kimyasalları Neden Kullanılır?

Genellikle topluca kullanılan veya kişisel olarak da kullanılabilen havuzlarda PH seviyesini ve yosunlaşmayı kontrol eden kimyasalların kullanılması gereklidir. Aksi takdirde havuzdaki kirlilik ve su değerlerinin bozulması kaçınılmazdır. Bu sebeple oluşacak birçok tehlike bulunmaktadır. Kontrol edilmeyen kirli suyun yutulması halinde mide ağrısı, mide bulantısı veya sindirim sorunları yaşanırken bazı cilt hastalıkları da görülmektedir. Bu sebeple özellikle de çocukların kullandığı havuzlarda su değerlerine daha fazla önem gösterilirken bu sorunların yaşanmasını engelleyen kimyasallar kullanılır. Havuz suyunu dezenfekte eden, değerlerini koruyan ve kullanıcıların konforunu gözeten bu kimyasallar birçok markada farklı özelliklerde bulunsa da kullanıcılar iyi araştırıp mutlaka etkisi kanıtlanan ve sağlık bakanlığından onay alan ürünler tercih etmeli ve bilgi sahibi olan satıcılar tercih etmeye özen göstermelidir.

Havuz Kimyasalları Alırken ve Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikli olarak elbette en dikkat edilmesi gereken husus ürün kalitesidir. Satın alacağınız firmanın tüm ayrıntıları ile ürünlere hakim olması ve kullanımında dikkat edilmesi gereken püf noktaları bilmesi, gerektiğinde yardımcı olabilmesi önemlidir. Lakin suyun sıcaklığına göre, havuz kapasitesine ve kullanıcı sayısına göre birçok parametrede değişiklik gösteren ürün kılavuzu mevcuttur. Her ürün farklı amaçla kullanılmakta ve ihtiyaca yönelik doz ayarlaması yapılmaktadır.

Havuz Kimyasalları Çeşitleri Nelerdir?

Havuz kimyasalları ihtiyaca ve kullanılacak alanın özelliklerine göre seçilmektedir. Seçilen kimyasalın da alt dallarından en uygun olan tercih edilmektedir. Bunlardan bazıları klor, yosun önleyici, PH düşürücü, havuz parlatıcı, dezenfektan, iyon tutucudur. Aynı zamanda mevsime göre değişen su özelliklerinden dolayı bu kimyasallar çeşitlerine göre ve belirli dozajlarda tercih edilmelidir. Aksi takdirde bazı olumsuz durumlarla karşılaşılmaktadır. Bu olumsuzluklar özellikle de denetlenen işletmeler için oldukça hayati önem arz etmektedir. Havuzun temizliği ve değerleri müşterilerinin sağlığını düşünen her işletme için fazlası ile önemlidir. Bu kimyasalları Atlantik güvencesi ile satın alabilirsiniz. Ayrıca kullanırken doğabilecek herhangi bir sorunda danışabileceğiniz profesyonel kadromuzdan yardım alabilirsiniz.

Filtre ve yüzey temizleyici havuz kimyasalı:

Havuzda var olan kirlerin ve buna bağlı olarak filtrelerin temizliğini sağlayan asidik bir kimyasaldır. Bu kimyasalla temizlenen havuz derinlemesine temizlenmektedir. Filtrelerinin temizliği sayesinde su akışı değişmediğinden konforlu kullanım imkanı sunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken hususlardan biri havuzun kirliliğine göre seyreltilmesi gerektiği ve temizlik sonrasında iyice durulanması, temizlenmesi gerektiğidir.

Yosun önleyici:

Havuzun konumuna, kapasitesine göre değişen kullanım sıklığı mutlaka yetkili kişilerden bilgi alarak kullanılması gerektiğini belirtmektedir. Yosun öldürücü; havuzda zamanla oluşacak mantar, yosun, alg ve bakterileri toksik etki sayesinde önlemektedir. Ayrıca kullanımdaki riski minimuma indirir. Kullanım miktarı havuzdan havuza göre değişmektedir.

PH düşürücü:

Ph düşürücüler, pH seviyesi düşük olan sulardaki klorun aktif çalışması amacı ile kullanılmaktadır. Sıvı ve toz seçenekleri mevcuttur. Bu kimyasalı kullanmak için havuz suyunun pH seviyesinin 70-74 değerleri arasında olması şarttır.

Klor ve çeşitleri :

Havuz suyunun olmazsa olmazı elbette klordur. Klorun birden fazla çeşidi vardır. Bu çeşitler sizlerin ihtiyacına yönelik üretilen özel klorlardır.

Sıvı Klor: Havuz suyunu temizlemek ve dezenfekte etmek amacı ile kullanılmaktadır. Suda bulunan mantar gibi organizmaların çoğalmasını engeller ve temizleyerek suyu sağlıklı hale getirir.

%56 toz Klor: İçeriğinde yüzde elli altı aktif klor içeren ve hızlı çözünen bir kimyasaldır. Kullanım miktarı havuzun kapasitesine göre değişmektedir.

%90 Tablet Klor: İçeriğinin yüzde doksanı aktif klor içerir ve sıvı klora göre daha yavaş çözünen bir kimyasaldır.

Havuz Parlatıcı: Havuz parlatıcı polimerik yapıda bir bileşiktir. Havuzun yüzeyinde bulunan partiküllerin toplanması amacıyla denge tankından kullanılmaktadır.

Çöktürücü, Topaklayıcı Havuz Kimyasalı: Bu kimyasal havuz suyunda askıda kalmış olan ve kirlilik yaratan partiküllerin topaklanarak çökmesini ve filtre aracılığı ile kolaylıkla temizlik yapılması amacı ile kullanılmaktadır.

İyon tutucu havuz kimyasalı: Suda bulunan ağır metallerin temizlenmesini ve bu sayede suda renk, tat gibi değişikliklerin yaşanmamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kireç oluşumunu da engelleyerek var olanların da temizlenmesini sağlamaktadır. Kullanım miktarı diğer ürünlerde olduğu gibi havuz kapasitesine göre değişiklik göstermektedir.

Havuz kış bakım kimyasalı: Yaz ve kış aylarında farklı şekillerde temizlenmesi gereken havuzların kış bakımları bu kimyasalla yapılmaktadır. Çünkü soğukluk nedeniyle suda donmalar meydana gelmektedir. Bu sebeple kireç, çatlak gibi sorunlar görülmektedir. Bu sebeplerin oluşmaması için ortalama ayda bir kez kullanılmalıdır ve bakım yapılmalıdır.

 

Havuz Kimyasallarında Atlantik Kalitesi

Atlantik Su Arıtma olarak tüm su arıtımında kullanılan ekipmanlarla birlikte suyun kullanıldığı her alanda uzmanlaşmaya devam etmekteyiz. Bu alanlardan biri olan havuz temizliği ister şahsi yüzme isterse süs havuzu olabilmektedir. Ancak her birinin temizlenmesi elzemdir. Bu temizlik işini bilen kişiler tarafından yapılmalıdır. Hatta dozları ona göre ayarlanmalıdır. Aksi takdirde yaşanacak olumsuzluklar uzun vadeli olabilmektedir.

Atlantik olarak her ürünün en kalitesini en uygun fiyatla sizlere sunmaya devam etmekteyiz. Kullandığımız ve yıllardır memnun olduğumuz bu ürünler diğer kullanıcılarımız tarafından denenmiş ve kalitesi tescil edilmiştir. Elbette bir diğer husus sağlık bakanlığından onaylı olmalarıdır. Bu konu bizim kırmızı çizgimizdir. Her konuda onaylı ve izinli ürünler kullanarak sizin sağlığınızı düşünüyoruz. Ayrıca olumlu veya olumsuz geri dönüşleriniz sayesinde kendimizi geliştirmeye olanak bulmaktayız. Havuz suyu arıtma sistemleri özellikle alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Ayrıca kaliteli malzeme kullanılmalıdır. Lakin sistemler havuzun kapasitesine göre değişir ve teferruatı oldukça fazladır. Bu teknik ayrıntılar hakkında eksik bilgi sahibi olan kişiler tarafından yapıldığı takdirde aksaklıklar kaçınılmazdır. Bu aksaklıklar zamanla büyüyüp sistemin tamamını etkilemektedir. Hatta çalışma prensiplerini bozmaktadır.

Bu bozulmalar yedek parça gerektirebilirken cihazı satın aldığınız firmanın bu hizmeti sunduğundan ve ihtiyacınız olduğunda bakımlarınızı aksatmadan yapabileceğinden emin olmanız sistemin devamlılığını sağlar. Büyük sistemlerde oluşacak sorunlar vakit kaybına, maddi zarara neden olmaktadır. Bu kayıpları önlemenin en iyi yolu kaliteli malzeme, uygun kapasiteye sahip cihazlar ve işinde usta olan çalışanlara sahip firma tercih etmekten geçmektedir. Atlantik, su arıtma cihazları hakkındaki geniş bilgisi ile yanınızda olmaktan ve havuz suyu arıtma sisteminizi kurmaktan memnuniyet duymaktadır. Tüm bilgi birikimimiz, kaliteli ürünlerimiz ve önemsediğimiz müşteri memnuniyet oranı ile sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız. Hiç vazgeçmeden yıllardır en sevilen marka olmayı başarsak da her konuda artan ürün çeşitliliğimiz ile birlikte her yıl daha fazla tercih edilmekten onur duymaktayız.

Detaylı Bilgi, Satış, Keşif, Teknik Servis ve Fiyat Talepleriniz İçin Bize Ulaşın…
Atlantik Arıtım ve Mühendislik Dış Tic. Ltd. Şti.
Telefon:  +90 212 541 47 40
Mail: info@atlantiksuaritma.com
Adres: Kamiloba Mah. D-100 Karayolu Cad. No:585 A/1 Büyükçekmece – İstanbul